Wybieraj mądrze

Jeśli planujesz wyjazd do pracy we Francji, sprawdź wiarygodność potencjalnego pracodawcy. Zrób to szczególnie dokładnie, jeżeli będzie to Twój pierwszy wyjazd zarobkowy poza Polskę.

Szukając odpowiedniej oferty pracy we Francji warto przede wszystkim skorzystać z usług wiarygodnej i sprawdzonej firmy. To dla Ciebie gwarancja bezpieczeństwa i spokoju w trakcie pracy za granicą. Wybierz agencję, która specjalizuje się w delegowaniu pracowników do danego kraju i do danej branży.

Jak sprawdzić rzetelność firmy? Warto zebrać opinie o firmie w internecie, np. na forach internetowych i portalach społecznościowych czy wśród znajomych. Sprawdź także stronę internetową firmy oraz dane przedsiębiorstwa w rejestrze agencji zatrudnienia KRAZ.

Uważnie przyglądnij się także konkretnej ofercie pracy. Kiedy powinna zapalić się ostrzegawcza czerwona lampka? Bądź czujny, jeśli ogłoszenie zawiera:

  • podejrzanie atrakcyjne zarobki w porównaniu ze stawkami rynkowymi,
  • brak wymagań co do doświadczenia (lub bardzo niewielkie),
  • niewielki zakres obowiązków,
  • podejrzanie atrakcyjne warunki zakwaterowania,
  • brak pełnych informacji o pracodawcy – np. podany tylko numer telefonu komórkowego,
  • uzależnienie zatrudnienia od udziału w płatnym szkoleniu.

Firmy, które zapewniają bezpieczne i legalne zatrudnienie we Francji oferują załatwienie wszelkich formalności związanych z wyjazdem, wypłacają wynagrodzenie terminowo, zapewniają świadczenia takie jak ubezpieczenie społeczne oraz odprowadzają składki emerytalne, a w trakcie pobytu za granicą pozostają w kontakcie i wspierają swoich pracowników.

Handel ludźmi – realne zagrożenie

Ofiar handlu ludźmi jest w Polsce tysiące – nikt nie zna ich liczby, bo większość przypadków nigdy nie zostaje ujawniona. Kto jest najbardziej narażony? Przede wszystkim osoby, które wyjeżdżają do pracy na czarno.

Mimo że wiele już w świadomości Polaków się zmieniło i o zagrożeniach z jakimi wiąże się nielegalna praca za granicą jest coraz głośniej, chętnych by zaryzykować i odpowiedzieć na oferty gwarantujące ogromne dochody bez żadnych kwalifikacji jest ciągle wielu.

Potwierdził to nasz eksperyment z ogłoszeniem od fikcyjnego Zbigniewa. Tajemniczy Zbigniew opublikował w minione wakacje ogłoszenie o pracę za granicą. Nie stawiając prawie żadnych wymagań kandydatom, zapewniał 1700 euro za pracę na czarno. Nie podał też prawie żadnych swoich danych – jedynie adres e-mail.

Jakie były wyniki eksperymentu? Ogłoszenie wywołało aż 176 reakcji. Spośród odpowiadających, 89 osób bezpośrednio zgłosiło chęć wyjazdu, z czego 12 zadeklarowało możliwość pracy od zaraz. Zaskakujący jest fakt, że aż 10 osób podało e-mailowo wszystkie swoje dane osobowe, m.in. imię, nazwisko, nr telefonu, datę i miejsce urodzenia.

Więcej informacji na temat eksperymentu i jego wyników przeczytać można tutaj.

Legalne zatrudnienie z ATERIMA WORK

ATERIMA WORK oferuje legalną i bezpieczną pracę we Francji, a także zajmuje się przeciwdziałaniem handlowi ludźmi i pracy przymusowej. Od 2011 r. współpracujemy z prowadzonym przez s. Annę Bałchan Stowarzyszeniem PoMOC, które pomaga ofiarom handlu ludźmi. Wspólnie uczymy Polaków, jak bezpiecznie pracować za granicą i jak uchronić się przed niebezpieczeństwami, które dotykają coraz więcej osób w Unii Europejskiej.

Więcej o przygotowaniach do wyjazdu znaleźć można w poradniku „Bezpieczna praca za granicą”, który odpowiada m.in. na takie pytania:

  • Jak dobrze przygotować się do wyjazdu zarobkowego poza Polskę?
  • Jak odnaleźć się w przepisach i umowach?
  • Jak wybrać rzetelnego pracodawcę?
  • Jakie dokumenty są niezbędne do podjęcia legalnego zatrudnienia za granicą?
  • Do kogo zwrócić się w razie ewentualnych problemów?

Poradnik bezpłatnie można pobrać na: www.bezpieczny-wyjazd.eu.