Niezależnie od tego, na jakim etapie nauki języka aktualnie jesteś, ważne jest, aby nie zrażać się błędami gramatycznymi lub złą wymową. Każdemu zdarzają się potknięcia, ale najważniejsze w nauce jest samozaparcie i dążenie do celu – tym bardziej, że francuski do najłatwiejszych nie należy. Aby nieco ułatwić zapamiętywanie słówek i zasad gramatycznych, przygotowaliśmy zbiór sprawdzonych metod – mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od stopnia zaawansowania.

Coś dla początkujących

Dopiero zaczynasz naukę języka? Na tym etapie warto skupić się na zapamiętywaniu słówek, przydatnych wyrażeń i najważniejszych zasad gramatyki. Jak zacząć, żeby nauka była efektywna?

  • Wyznacz sobie cel

    Określ kilka priorytetów, np. poznanie języka na tyle, aby dogadać się w restauracji lub opanowanie słownictwa, które pozwoli Ci swobodnie rozpocząć prostą rozmowę, np. o pogodzie. Jeśli skupisz się na tym, co jest dla Ciebie ważne, łatwiej będzie Ci to osiągnąć. Warto zaplanować sobie również czas, jaki dajesz sobie na naukę, np. miesiąc na opanowanie słówek dotyczących pogody. Zapisuj swoje plany, a następnie skreślaj to, co udało Ci się opanować – zyskasz satysfakcję i dodatkową motywację do nauki.
  • Fiszki? Czemu nie!

    Małe karteczki, często samoprzylepne, to prosty i popularny sposób na naukę języków obcych. Wystarczy zapisać na karteczkach pojedyncze słówka, a następnie przyklejać je w widocznych miejscach mieszkania lub pokoju. Dla ułatwienia na odwrocie kartki można zapisać polskie tłumaczenie słówka lub jego wymowę. Metoda ta z pewnością sprawdzi się u wzrokowców, którym łatwiej będzie zapamiętać słówko i jego poprawną pisownię.
  • Nie bój się korzystać ze słownika

    Wiele osób uczących się języka korzysta z internetowych słowników, które od razu podają tłumaczenie szukanego słowa. Warto jednak zainwestować w tradycyjny słownik – słówka, które sami wyszukujemy, lepiej zapadają nam w pamięć.
  • Szukaj synonimów

    Korzystasz już ze słownika? Szukając znaczenia nowego słowa poświęć kilka dodatkowych minut i poszukaj także jego synonimów – zwiększysz w ten sposób swój zasób słów!
  • Stwórz mapę myśli!

    Mapa myśli to kolejny dobry sposób na naukę słówek dla wzrokowców. Polega na graficznym zapisywaniu nowopoznanego słowa, np. w formie wykresu i rysunków. W centrum mapy myśli powinno znajdować się słowo kluczowe, od którego za pomocą strzałek rozgałęziają się inne słowa pasujące do danej kategorii. Dla przykładu: „kuchnia” może być słowem kluczowym, a wyrażenia pochodne mogą nawiązywać do jej wyposażenia.

Nauka we Francji

Pobyt we Francji i kontakt z językiem na co dzień to świetne warunki do nauki francuskiego. Jak wykorzystać sytuację w 100%?

  • Oglądaj telewizję i słuchaj radia!

    Nawet jeśli nie rozumiesz większości zdań – nie przejmuj się! Postaraj się wyłapywać poszczególne słówka, a następnie je tłumaczyć. Znaczenia wielu słów możesz także wywnioskować z kontekstu. Oglądanie francuskich programów telewizyjnych i radiowych pozwoli osłuchać się z językiem, a także nauczyć się poprawnej wymowy. Dobrą opcją na początek jest oglądanie bajek i programów dla dzieci, w których słownictwo nie jest skomplikowane.
  • Przeglądaj francuską prasę

    Francuskie gazety i czasopisma to źródło wielu przydatnych na co dzień wyrażeń. Czytając gazety podkreślaj niezrozumiałe słowa, a w wolnej chwili sprawdź w słowniku, co oznaczają – samodzielnie tłumacząc fragment artykułu łatwiej zapamiętujesz poszczególne słówka!
  • Nie bój się rozmawiać!

    Chcesz zapytać o drogę? Masz problem ze znalezieniem czegoś w sklepie? Nie bój się poprosić o pomoc – rozmawiając można nauczyć się najwięcej i pozbyć się strachu przed mówieniem. Nie przejmuj się błędami, każdy na początku je popełnia.
  • Używaj aplikacji mobilnych

    Programów do nauki języka ciągle przybywa – ich zwolenników również! Nic dziwnego – korzystając z aplikacji można połączyć naukę i rozrywkę, stale śledzić swoje postępy, a także uczyć się w dowolnym miejscu i czasie. Więcej informacji na temat polecanych aplikacji do nauki francuskiego znajdziesz w naszym artykule.

Dla bardziej zaawansowanych

Wszystkie osoby, które czują się nieco swobodniej z językiem francuskim mogą korzystać z bardziej zaawansowanych metod nauki.

  • Oglądaj francuskie filmy z napisami

    Nauka języka poprzez oglądanie francuskich filmów jest przyjemna i pożyteczna! Jeśli masz taką możliwość, warto dodatkowo włączyć odtwarzanie francuskich napisów. Dzięki temu zapamiętasz nie tylko poprawną pisownię, ale także wymowę.
  • Zmień menu w telefonie lub w komputerze

    Smartfon i komputer to urządzenia, które towarzyszą Ci prawie codziennie. Zmieniając język menu na francuski sprawisz, że mimowolnie nauczysz się wielu nowych słów.

Jak widać, metod nauki francuskiego jest mnóstwo! Dzięki temu, każdy uczący się może dopasować taki sposób, który przynosi dla niego najlepsze efekty. Warto tez miksować i testować różne metody. Pamiętaj, że nauka języka wymaga czasu, systematyczności i dużo silnej woli. Trzymamy kciuki!